12.07.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2022 r., sygn. I OSK 1383/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: NSA Zygmunt Zgierski (spr.) del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 maja 2021 r., sygn. akt III SA/Gd 89/21 w sprawie ze skargi T. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] listopada 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę; 2) odstępuje od zasądzenia od T. M. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku zwrotu kosztów postępowania sądowego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 13 maja 2021 r., po rozpoznaniu skargi T. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z [...] listopada 2020 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od organu na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z [...] marca 2019 r., który wpłynął do organu [...] marca 2019 r., skarżąca zwróciła się do Wójta Gminy S. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką. Do wniosku załączyła orzeczenie z [...] marca 2011 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności matki.

Wójt Gminy S. decyzją z [...] maja 2019 r. odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. Decyzją z [...] sierpnia 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w G., po rozpatrzeniu odwołania skarżącej, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Prawomocnym wyrokiem z 30 stycznia 2020 r., sygn. akt III SA/Gd 695/19, uchylił decyzje organów obu instancji, nakazując w powtórnym postępowaniu dokonanie oceny czy skarżąca spełnia warunki niezbędne do przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzją z [...] czerwca 2020 r. Wójt Gminy S. ponownie odmówił przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, wskazując, że w rozpatrywanej sprawie brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia lub innej aktywności zawodowej a sprawowaniem opieki nad matką. W wyniku rozpatrzenia odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w G. decyzją z [...] listopada 2020 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, że opieka sprawowana przez skarżącą nie miała charakteru ciągłego i w jej sprawowaniu występowały przerwy. Zaznaczył także, że skarżąca w 2009 r. została zwolniona z pracy z winy pracownika, a następnie była kilkukrotnie rejestrowana jako osoba bezrobotna. Wyjaśnił, że świadczenie pielęgnacyjne nie jest przyznawane za sam fakt sprawowania opieki, ale w związku z rezygnacją z zatrudnienia lub rezygnacją z podjęcia zatrudnienia spowodowaną koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną. Zaznaczył, że jeżeli sprawowanie opieki nie koliduje z częściowym chociażby podjęciem lub wykonywaniem zatrudnienia, to świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje. W ocenie organu zakres sprawowanej opieki w związku ze stanem matki skarżącej umożliwiał jej wykonywanie pracy w niepełnym wymiarze czasu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne