Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2022 r., sygn. II GSK 348/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Farmaceutycznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 listopada 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 1217/18 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy produktu leczniczego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz A. Sp. z o.o. z siedzibą w P. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Wyrokiem z dnia 28 listopada 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 1217/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako: "p.p.s.a.") w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej jako: "skarżąca") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] kwietnia 2018 r. w przedmiocie nakazania zaprzestania prowadzenia reklamy produktu leczniczego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2018 r. Główny lnspektor Farmaceutyczny na podstawie art. 62 ust. 1, ust. 2 pkt 1 i art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2211 ze zm.; dalej jako: "u.p.f.") oraz art. 107 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.; dalej jako: "k.p.a.") po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego wszczętego z urzędu wobec skarżącej spółki, w sprawie oceny zgodności reklamy audiowizualnej produktu leczniczego [...] mg kierowanej do publicznej wiadomości w formie spotu emitowanego w stacjach telewizyjnych (m. in.: [...]), w kanale [...] oraz na stronie internetowej w [...], z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne nakazał skarżącej spółce natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia niezgodnej z obowiązującymi przepisami reklamy audiowizualnej produktu leczniczego [...] mg, kierowanej do publicznej wiadomości w formie spotu emitowanego w ww. stacjach oraz na stronie internetowej w [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty