Wyrok NSA z dnia 12 maja 2022 r., sygn. II OSK 1638/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant starszy asystent sędziego Izabela Kucharczyk-Szczerba po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Miasta M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 2480/18 w sprawie ze skargi Wojewody Mazowieckiego na uchwałę Rady Miejskiej M. z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Miasta M. na rzecz Wojewody Mazowieckiego kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 stycznia 2019 r., IV SA/Wa 2480/18, w sprawie ze skargi Wojewody Mazowieckiego na uchwałę Rady Miejskiej M. z dnia [...] grudnia 2009 r. w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części tekstowej i graficznej, w odniesieniu do części działki oznaczonej numerem ewidencyjnym [...] z obrębu [...], położonej w M., w zakresie w jakim usytuowana jest na terenie oznaczonym symbolem (11)ZP/US w odniesieniu do gruntu leśnego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Uchwałą z dnia [...] lipca 2004 r. Rada Miejska M. uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta M. Plan ten obejmował m.in. działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym [...] z obrębu [...], usytuowaną na terenie objętym w planie symbolem U,MN,Ls – lasy jako przeznaczenie podstawowe w stosunku do istniejących terenów leśnych znajdujących się w ewidencji gruntów; usługi nieuciążliwe i zabudowa jednorodzinna wolnostojąca jako przeznaczenie dopuszczone maksymalnie na 15% tego terenu.
Podjęcie uchwały z dnia [...] lipca 2004 r. poprzedzone zostało wydaniem przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji z dnia [...] października 2002 r. Decyzją tą Wojewoda na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 5 i art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.1995.16.78 ze zm.; dalej u.o.g.r.l.) wyraził zgodę na przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gruntów leśnych (las ochronny) nie stanowiących własności Skarbu Państwa na cele inwestycyjne, w tym pod: 1) zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (MN), 2) zabudowę mieszkaniową z usługami (UZ/MN), 3) komunikację (K), 4) rekreację – ciąg spacerowy (Ls/K), m.in. na działce nr [...], wskazując, iż jej powierzchnia leśna to 0,0703 ha i taka też jej powierzchnia może zostać przeznaczona na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (MN). Wojewoda zaznaczył przy tym, że wykorzystanie powyższej zgody jest możliwe pod następującymi warunkami: 1) minimalna normatywna powierzchnia działki leśnej przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową nie może być mniejsza niż 2000 m², 2) na działkach o różnych rodzajach użytków ustala się obowiązek lokalizacji budynków na powierzchni nieleśnej, 3) wyłączenie gruntu z produkcji leśnej nie może przekroczyć 20% powierzchni działki oraz 400 m², 4) zachowanie drzewostanu i prowadzenie gospodarki leśnej na pozostałej powierzchni działek (poza wyłączoną z produkcji leśnej pod zabudowę).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty