06.05.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2022 r., sygn. I OSK 1464/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie sędzia NSA Marian Wolanin sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 maja 2021 r. sygn. akt II SA/Łd 152/21 w sprawie ze skargi E. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 19 maja 2021 r. sygn. akt II SA/Łd 152/21 uchylił zaskarżoną przez E. C. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim (powoływanego dalej również jako "SKO") z [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w punkcie drugim, w zakresie dotyczącym początkowej daty przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego, tj. od "01.11.2020 r." oraz zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim na rzecz skarżącej kwotę 480 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wójt Gminy [...] decyzją z [...] października 2020 r. znak: [...] odmówił E. C. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na matkę J. M.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Piotrkowie Trybunalskim uchyliło decyzję organu I instancji w całości i przyznało E. C. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką J. M. na okres od 1 listopada 2020 r. na czas nieokreślony w kwocie 1 830 zł miesięcznie. Organ wskazał, że na mocy decyzji z [...] stycznia 2020 r. skarżąca była uprawniona do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad matką, przyznanego na okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 października 2020 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że występuje ścisły i bezpośredni związek pomiędzy niepodejmowaniem zatrudnienia przez skarżącą a sprawowaną opieką nad matką, co zresztą przyznał organ I instancji w zaskarżonej decyzji, nie wskazując jednocześnie, aby istniała możliwość jej zorganizowania przy pomocy domowników, bądź innych osób zobowiązanych do alimentacji względem J. M. Wobec powyższego, zdaniem SKO, skoro spełnione zostały przesłanki z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.ś.r.", przy jednoczesnym niezaistnieniu przesłanek negatywnych określonych w art. 17 ust. 5 u.ś.r., to zasadne jest przyznanie skarżącej wnioskowanego świadczenia. SKO podkreśliło przy tym, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego należało ustalić począwszy od 1 listopada 2020 r., bowiem do 31 października 2020 r. skarżąca była uprawniona do specjalnego zasiłku opiekuńczego na matkę, i na czas nieokreślony, ponieważ orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na stałe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne