Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2022 r., sygn. II FSK 1918/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA del. Jolanta Strumiłło (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Latkowska-Kłoczko, po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 1513/18 w sprawie ze skargi Z. [...] S.A. z siedzibą w K. na zmianę interpretacji indywidualnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 26 marca 2018 r. nr DPP7.8222.26.2018.OBQ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Z. [...] S.A. z siedzibą w K. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 25 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 1513/18, po rozpoznaniu skargi Z. Spółki Akcyjnej z siedzibą w K. (dalej jako: strona, skarżąca, spółka), uchylił zmianę interpretacji indywidualnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 26 marca 2018 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest na stronie internetowej https://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami. Głównym przedmiotem działalności strony jest świadczenie usług w zakresie wykonywania, montażu i konserwacji urządzeń oraz instalacji wykorzystywanych w emergetyce/przemyśle. Usługi mają zróżnicowany charakter zarówno pod względem okresu ich trwania, liczby zaangażowanych pracowników, jak też lokalizacji. Pracownicy świadczący pracę zarówno na terenie kraju jak i za granicą wykonują pracę w formie przeniesienia służbowego tj. zmianie za zgodą pracownika ulega miejsce wykonywania pracy. Jako miejsce wykonywania pracy określana jest miejscowość, w której praca jest wykonywana (poza siedzibą pracodawcy, a jednocześnie poza miejscem zamieszkania pracowników). Taka forma oddelegowania nie stanowi podróży służbowej w rozumieniu prawa pracy i pracodawca nie wypłaca pracownikom diet i innych świadczeń przysługujących w podróży służbowej oddelegowanym pracownikom. W związku z faktem, że praca jest realizowana poza stałym miejscem zamieszkania pracowników, pracodawca udostępnia możliwość skorzystania z bezpłatnych miejsc noclegowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty