Wyrok NSA z dnia 24 marca 2022 r., sygn. II GSK 181/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 września 2021 r. sygn. akt III SAB/Po 22/21 w sprawie ze skargi J. Z. na bezczynność lub przewlekłość postępowania Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu w przedmiocie wpisu na listę radców prawnych 1. uchyla zaskarżony wyrok w punktach 3 i 4, i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2. zasądza od Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu na rzecz J. Z. kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
UZASADANIENIE
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 22 września 2021 r., sygn. akt III SAB/Po 22/21, w sprawie ze skargi J. Z. (dalej jako: "skarżąca") na bezczynność lub przewlekłość postępowania Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu w przedmiocie wpisu na listę radców prawnych, działając na podstawie ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako: "p.p.s.a.") umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu do załatwiania wniosku skarżącej z dnia [...] czerwca 2020 r., stwierdził, że Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu dopuściła się bezczynności w załatwieniu wniosku skarżącej z dnia [...] czerwca 2020 r., stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, a także oddalił skargę w pozostałym zakresie oraz zasądził od Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu na rzecz skarżącej koszty postępowania.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w świetle przepisu art. 37 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. 2021 r. poz. 735 ze zm.; dalej jako: "k.p.a.") przyjmuje się, że bezczynność organu ma miejsce wówczas, gdy nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 (art. 37 § 1 pkt 1 k.p.a.). W przedmiocie wpisu na listę radców prawnych obowiązuje przepis szczególny art. 31 § 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 75 ze zm.), zgodnie z którym uchwała rady okręgowej izby radców prawnych w sprawie wpisu na listę radców prawnych powinna być podjęta w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty