Wyrok NSA z dnia 7 września 2022 r., sygn. I FSK 2511/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 7 września 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. sp. z o.o. z siedzibą w A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 stycznia 2021 r. sygn. akt I SAB/Kr 14/20 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w A. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w K. w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2013 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w K. na rzecz C. sp. z o.o. z siedzibą w A. kwotę 560 (pięćset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. akt I SAB/Kr 14/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: sąd pierwszej instancji), oddalił skargę C. sp. z o.o. w A. (dalej: skarżąca lub spółka) na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w K. (dalej: organ) w przedmiocie podatku od towarów i usług za III kwartał 2013 r.
1.2. Wskazany wyrok zapadł po uchyleniu przez Naczelny Sąd Administracyjny poprzedniego orzeczenia wydanego w sprawie, tj. wyroku z dnia 30 kwietnia 2019 r., sygn. akt I SAB/Kr 2/19. W wyroku z dnia 26 lutego 2020 r., I FSK 2281/19, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że uzasadnienie zaskarżonego wyroku nie spełniało wszystkich wymogów z art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r., poz. 329 ze zm., dalej: p.p.s.a.), uniemożliwiając poznanie motywów rozstrzygnięcia i jego kontrolę instancyjną. Nadto Naczelny Sąd Administracyjny dostrzegł naruszenie art. 111 § 2 p.p.s.a., wskazując, że w zaskarżonym wyroku sąd nie zawarł rozstrzygnięć do każdej z czterech połączonych spraw, zaniechał odniesienia się do każdej z nich i nie uwzględnił odmienności poszczególnych stanów faktycznych. Sąd pierwszej instancji, mając na względzie związanie oceną prawną z wyroku NSA, rozłączył sprawy i rozstrzygnął każdą z nich oddzielnie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty