Wyrok NSA z dnia 23 marca 2022 r., sygn. I OSK 2153/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędzia NSA Maciej Dybowski (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 2312/20 w sprawie ze skargi D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2. uchyla zaskarżoną decyzję w całości
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 stycznia 2021 r. sygn. akt I SA/Wa 2312/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok ów zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
1. D. S. (dalej skarżąca) sprawuje opiekę nad niepełnosprawną od urodzenia w stopniu znacznym córką L. S. (dalej córka), niezdolną do samodzielnej egzystencji. Skarżąca pobiera emeryturę z ZUS. W związku ze sprawowaną opieką, wnioskiem z 10 sierpnia 2020 r. wystąpiła ona o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, przewidzianego w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
W następstwie rozpoznania wniosku Wójt Gminy K. (dalej Wójt) decyzją z [...] sierpnia 2020 r. nr [...] (dalej decyzją z [...] sierpnia 2020 r.) odmówił przyznania D.S. świadczenia pielęgnacyjnego.
Decyzją z [...] września 2020 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] września 2020 r.) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. (dalej Kolegium) utrzymało w mocy decyzję z [...] sierpnia 2020 r.
W uzasadnieniu Kolegium uznało za prawidłowe stanowisko Wójta, wskazując na zaistnienie negatywnej przesłanki jego przyznania, przewidzianej w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, w postaci przysługiwania D. S. prawa do emerytury. Oznacza to, że w obecnej sytuacji brak jest podstaw do przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty