Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.646.2023.2.ASZ
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Skarbu Państwa na rzecz użytkownika wieczystego tej nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Skarbu Państwa na rzecz użytkownika wieczystego tej nieruchomości.Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 stycznia 2024 r. (wpływ 22 stycznia 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (uzupełniony pismem z 18 stycznia 2024 r.)
Do tutejszego organu wpływają wnioski użytkowników wieczystych, zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców, o sprzedaż prawa własności na podstawie przepisów Działu Vla Przepisy epizodyczne dotyczące roszczenia o sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.).
Poniżej przedstawiają Państwo opis nieruchomości objętej złożonym przez osobę fizyczną (użytkownika wieczystego) wnioskiem o sprzedaż na jej rzecz prawa własności na podstawie ww. przepisów.
Wojewoda decyzją z dnia (...) lutego 1996 r. stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. przez O., prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, na okres 99 lat. Przedmiotowa nieruchomość z chwilą wydania ww. decyzji zabudowana była budynkami trwale związanymi z gruntem (m.in: budynek portierni, budynek warsztatów, budynek magazynu przetworów, budynek administracyjno-socjalny i inne). Kolejno małżonkowie nabyli prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości aktem notarialnym z dnia 7 lutego 2001 r. na prawach wspólności ustawowej. Następnie umową częściowego podziału majątku wspólnego oraz umową wyłączenia wspólności ustawowej z dnia 1 lipca 2004 r. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości przeszło na rzecz jednego z małżonków. Przedmiotowa nieruchomość do dnia dzisiejszego zabudowana jest budynkami magazynowo – produkcyjnymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty