01.03.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2022 r., sygn. I OSK 1594/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie: sędzia NSA Zygmunt Zgierski sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 marca 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 69/21 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 30 marca 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę [...] (Skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] (Kolegium) z [...] października 2020 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Skarżąca 27 lutego 2020 r. złożyła wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją lub niepodejmowaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem - [...] (dalej jako mąż strony).

Decyzją z [...] sierpnia 2020 r. Wójt Gminy [...] (Wójt) odmówił przyznania Skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad mężem.

Podstawą rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji było ustalenie, że mąż strony w wieku 36. lat został zaliczony orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia [...] marca 2017 r. do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności do dnia 31 marca 2022 r. z powodu upośledzenia narządu ruchu, które istnieje od dnia 31 marca 2014 r. Przeprowadzając rodzinny wywiad środowiskowy ustalono, że mąż strony nie jest osobą leżącą, porusza się samodzielnie, jedynie w okresach zaostrzenia choroby wymaga pomocy przy korzystaniu z toalety. Strona w ramach sprawowania opieki pomaga mężowi w porannej toalecie, przygotowuje ubrania i pomaga je założyć, podaje mu leki, realizuje recepty, zawozi męża do lekarzy, robi zakupy, przygotowuje obiad, sprząta, prasuje, wieczorami pomaga mężowi w czynnościach higienicznych i toalecie. W dniu przeprowadzania wywiadu mąż strony swobodnie poruszał się, spacerując na terenie swojej posesji.

W konsekwencji organ uznał, że Skarżąca nie spełnia przesłanek umożliwiających przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż biorąc pod uwagę zakres sprawowanej opieki brak jest związku pomiędzy opieką a nie podejmowaniem przez nią zatrudnienia. Zdaniem organu Skarżąca nie wykazała, aby zakres sprawowanej opieki uniemożliwiał jej podjęcie zatrudnienia. Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organ uznał, że czynności opiekuńcze związane tylko z osobistą opieką nad osobą chorą nie zajmują takiej ilości czasu w ciągu dnia, aby strona przy należytej organizacji opieki nad mężem nie mogła podjąć pracy zarobkowej. Czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego nie kolidują z podjęciem zatrudnienia, podobnie jak wizyty u lekarza - osoby pracujące również prowadzą gospodarstwa domowe, chodzą na zakupy, do lekarza, gotują obiady. Zakres opieki, który polega na prowadzeniu prac w gospodarstwie domowym, towarzyszeniu w wizytach lekarskich, robieniu zakupów czy załatwianiu spraw urzędowych nie wymusza rezygnacji z podjęcia zatrudnienia. Niepełnosprawność męża strony spowodowana jest martwicą stawu skokowego, dlatego też nie jest on osobą leżącą na stałe, niesprawną całkowicie ruchowo, a także nie ma innych schorzeń i nie jest osoba upośledzoną umysłowo. Czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, w którym mieszka także strona, nie kolidują z podjęciem zatrudnienia, podobnie jak zakupy czy wizyty u lekarza. W przekonaniu GOPS-u taki zakres opieki, który polega na typowych pracach współmałżonka w gospodarstwie domowym, towarzyszeniu w wizytach lekarskich, robieniu zakupów czy załatwianiu spraw urzędowych nie wymusza rezygnacji z podjęcia zatrudnienia. Nie można na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, w tym wyjaśnień strony uznać, że istnieje związek przyczynowy pomiędzy brakiem zatrudnienia strony a sprawowaniem przez nią opieki, co przesądza o niespełnieniu, zawartej w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm., dalej :"ustawa o świadczeniach rodzinnych") przesłanki pozytywnej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne