Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.528.2023.2.JO
Moment ujmowania korekt „in minus” i „in plus” przez sprzedawcę w rozliczeniach z tytułu polskiego VAT oraz wystawianie faktur korygujących w przypadku podwyższenia i obniżenia ceny towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 listopada2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy momentu ujmowania korekt „in minus” i „in plus” przez sprzedawcę w rozliczeniach z tytułu polskiego VAT oraz wystawiania faktur korygujących w przypadku podwyższenia i obniżenia ceny towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 stycznia 2024 r. (wpływ 22 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego:
Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Holandii, zarejestrowaną jako czynny podatnik polskiego podatku od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”). Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży spożywczej, a w ramach działalności na terenie Polski zleca podwykonawcy, tj. A. Sp. z o.o. (dalej: „Producent”) przetworzenie należących do Wnioskodawcy surowców (...) w (...) produkty spożywcze.
Wnioskodawca dokonuje zakupu surowców do produkcji (m.in. nabycie krajowe), które Producent przekształca zgodnie z wytycznymi i recepturami Wnioskodawcy. W związku z powyższym, Wnioskodawca pozostaje właścicielem surowców, materiałów i opakowań podczas całego procesu produkcyjnego. Natomiast, Producent jest odpowiedzialny za pakowanie, magazynowanie i dostarczanie wyrobów gotowych do miejsca określonego przez Wnioskodawcę. Producent może też świadczyć inne usługi na zlecenie Wnioskodawcy, np. sortowanie produktów.
W ramach działalności opodatkowanej podatkiem VAT, Wnioskodawca sprzedaje towary do B. Sp. z o.o. (dalej: „B PL”) z siedzibą w Polsce, będącą czynnym podatnikiem podatku VAT, która dystrybuuje zakupione towary m.in. na terenie kraju. Przedmiotowe dostawy (Wnioskodawca > B PL), co do zasady traktowane są jako dostawa krajowa opodatkowana podatkiem VAT na zasadach ogólnych. Wnioskodawca dokumentuje dostawy fakturami VAT wykazując podatek należny, który na zasadach ogólnych jest rozliczany jako podatek naliczony po stronie B PL.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty