20.12.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 2322/22

Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych wymaga nie tylko posiadania przez osobę wymagającą opieki orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale również istnienia bezpośredniego związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia (lub jego niepodejmowaniem) a koniecznością sprawowania stałej lub długotrwałej opieki.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia NSA Mariola Kowalska po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 czerwca 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 326/22 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 17 grudnia 2021 r., znak SKO-NP-4115-598/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 30 czerwca 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 326/22, oddalił skargę M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 17 grudnia 2021r., znak SKO-NP-4115-598/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Pismem z dnia 9 lipca 2021 r. (wpływ do organu w dniu 13 lipca 2021 r.) M. B. wystąpiła do Urzędu Miejskiego w Gorlicach o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad matką O. Ś. Z oświadczenia skarżącej wynika, że ostatni raz była zatrudniona w 2016 r. Zamieszkuje z matką. Z orzeczenia z dnia 10 grudnia 2008 r. wynika, że skarżąca posiada orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, który datuje się od 2005 r. Z orzeczenia z dnia 29 marca 1999 r. wynika, że matka skarżącej – O. Ś. jest osobą całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji. Z oświadczenia skarżącej wynika, że O. Ś. poza skarżącą ma jeszcze dwójkę dzieci: B. A. – pracującą oraz R. Ś., który poszukuje pracy.

W dniu 3 sierpnia 2021 r. został przeprowadzony wywiad środowiskowy. Z treści wywiadu oraz oświadczenia skarżącej wynika, że skarżąca prowadzi gospodarstwo razem z matką, w tym samym budynku mieszka syn skarżącej oraz brat, którzy prowadzą oddzielne gospodarstwa. Matka skarżącej samodzielnie spożywa posiłki oraz przyjmuje leki podawane przez skarżącą. W ciągu dnia trochę leży, porusza się przy pomocy kuli, chodzi na spacery. Samodzielnie załatwia potrzeby fizjologiczne. Skarżąca wskazała, że nie pracuje zawodowo, rozwiązała umowę o pracę za porozumieniem stron, ponieważ nie przedłużono jej umowy o pracę. W tym też czasie matka skarżącej przeszła operację biodra i konieczna była opieka skarżącej. Skarżąca oświadczyła, że opiekuje się matką cały dzień, przygotowuje i podaje posiłki, wykonuje zabiegi higieniczne – myje, podmywa, podaje inhalator w razie duszności, organizuje gimnastykę, masaż, pomaga się ubierać, obcina paznokcie, wychodzi z matką na spacery, umawia wizyty lekarskie, zawozi mamę do lekarza, a także wykonuje czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa. Skarżąca wskazała, że nie może podjąć zatrudnienia z powodu opieki nad matką. O. Ś. jest osobą rozwiedzioną, a były mąż nie żyje od 1994 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne