02.02.2024 11:52 Podatki

Czy wydatki na usługi prawne i doradcze trzeba dokumentować jako koszt podatkowy – wyrok NSA

Zasłanianie się tajemnicą zawodową prawnika czy doradcy podatkowego nie zwalnia od wykazania faktycznego wykonania usług doradczych. Usługi doradcze niewynikające z bieżącej obsługi i wycenione na dużą kwotę wymagają – dla zaliczenia wydatków na te usługi do kosztów podatkowych – szczególnego udokumentowania. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 1 września 2023 r., sygn. akt II FSK 87/23.

Stan faktyczny i stanowisko organu podatkowego

Spółka akcyjna jako członek dużej grupy kapitałowej uczestniczyła w procesie restrukturyzacji spółek należących do tej grupy. W toku kontroli podatkowej organ podatkowy zwrócił uwagę na wydatki spółki na usługi prawne i doradcze związane z restrukturyzacją w kwocie 7 846 706 zł i wezwał spółkę do złożenia dowodów potwierdzających faktyczne wykonanie tych usług. Spółka wskazała w odpowiedzi, że zakres tych usług jest wystarczająco określony w fakturach wystawionych przez usługodawców i odmówiła złożenia innych dowodów, wskazując, że dalsze wiadomości objęte są tajemnicą zawodową obowiązującą prawników i doradców podatkowych.

Organ podatkowy uznał, że faktyczne wykonanie usług prawnych i doradczych nie zostało przez spółkę wykazane, wobec czego wydatki na te usługi nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Spółka zaskarżyła decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty