Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1051.2023.1.EC
Zaliczenie umorzonej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów .
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 29 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów umorzonej wierzytelności.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Posiada Pani wierzytelność za sprzedany towar do firmy X. Na skutek porozumienia, zgodnego z wolą obydwu stron, chce Pani zawrzeć umowę umorzenia wierzytelności wobec firmy X . Dłużnik przyjmie umorzenie wierzytelności. Zaliczyła Pani wierzytelności będące przedmiotem umorzenia do swoich przychodów należnych, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwocie netto. Wierzytelność wobec firmy X posiada Pani jako prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Forma opodatkowania Pani działalności to podatek liniowy - 19%; prowadzone Księgi rachunkowe. Nie jest Pani podmiotem powiązanym z dłużnikiem w rozumieniu art. 23m ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do umorzenia ma dojść na skutek trudnej sytuacji finansowej dłużnika. Wierzytelności wobec firmy X nie są przedawnione gdyż w dokumentacji posiada Pani co rok podpisane potwierdzenie salda; potwierdzone wezwania do zapłaty i porozumienia o potwierdzeniu istnienia długu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty