Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2022 r., sygn. I OSK 911/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 października 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 747/20 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 23 października 2020 r. sygn. akt III SA/Kr 747/20 oddalił skargę M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z [...] maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł M. W. zaskarżając go w całości i na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", zarzucił Sądowi pierwszej instancji naruszenie prawa materialnego przez nieprawidłowy brak zastosowania art. 17 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.ś.r., ze względu na błędną wykładnię i uznanie, że świadczenie pielęgnacyjne nie może należeć się osobie niezwiązanej więzami krwi z osobą pozostającą pod jej opieką, ani niezobowiązaną do alimentacji. Tymczasem, z treści "art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy czytanej łącznie z orzecznictwem przyznającym uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób dorosłych" wynika, że świadczenie pielęgnacyjne powinno zostać przyznane również opiekunowi faktycznemu osoby dorosłej wymagającej opieki, w sytuacji opisanej w art. 17 ust. 1a u.ś.r., to jest gdy opiekun takiej osoby rezygnuje z zatrudnienia z uwagi na sprawowanie opieki na osobę wymagającą opieki ze względu na jej niepełnosprawność, a osoba ta nie ma innych (spokrewnionych) osób, które mogłyby przejąć nad nią opiekę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty