Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2022 r., sygn. II OSK 2376/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędzia NSA Jerzy Siegień po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miasta [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2021 r., sygn. akt VIII SA/Wa 270/21 w sprawie ze skarg M.S., A. M., J. G., W. M. na uchwałę Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 25 stycznia 2021 r. nr LI/454/2021 w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w rejonie ulic: Ciemnej, Górnej i Juliusza Słowackiego w Radomiu 1. prostuje oczywistą omyłkę w komparycji wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2021 r., sygn. akt VIII SA/Wa 270/21 w ten sposób, że w miejsce "ze skargi M. S., A. M., J. G., Wojewody [...]" wpisuje "ze skarg M. S., A. M., J. G. oraz Wojewody [...]", 2. oddala skargę kasacyjną, 3. zasądza od Gminy Miasta [...] na rzecz Wojewody [...] kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 16 czerwca 2021 r., VIII SA/Wa 270/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie w sprawie ze skarg M. S., A. M., J.G. oraz Wojewody [...] na uchwałę Rady Miejskiej w R. z [...] stycznia 2021 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w rejonie ulic: C., G. i J.S. w R. (dalej: uchwała), w pkt 1. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały, w pkt 2. zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego na rzecz M. S., A. M. i J. G.. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, Rada Miejska w R. podjęła w/w uchwałę powołując się na przepisy art. 7 ust. 4 i art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz. U. 2020, poz. 219 ze zm., dalej specustawa mieszkaniowa) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2020, poz. 713 ze zm., Usg). W poszczególnych przepisach uchwały ustalono lokalizację inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie dwunastu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi, stanowiskami postojowymi naziemnymi i infrastrukturą techniczną zlokalizowaną w rejonie ul. [...], [...] i [...] na działkach ew. nr [...], [...], [...], [...], [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...] – arkusz [...], obręb [...]. W uchwale określono granice terenu objętego planowaną inwestycją i wskazano, że ujęto je na załączniku graficznym nr 1, określono także powierzchnię użytkową mieszkań, zmiany w dotychczasowym sposobie zagospodarowania terenu, powiązanie terenu inwestycji mieszkaniowej z uzbrojeniem terenu, charakterystykę inwestycji mieszkaniowej, warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska i ochrony zabytków. Zawarto w niej także ustalenia dotyczące promulgacji uchwały i daty wejścia jej w życie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty