Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2020 r., sygn. II OSK 791/19
W postępowaniu toczącym się na podstawie art. 101 ust. 1 u.s.g. orzeka się jedynie w "granicach" interesu prawnego skarżącego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 20 listopada 2018 r., sygn. akt II SA/Gd 462/18 w sprawie ze skargi R. S. na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] sierpnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza nieważność § 4 ust. 3 pkt 11 lit. i oraz § 4 ust. 10 pkt 5 uchwały Rady Gminy [...] z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, 2. zasądza od Gminy [...] na rzecz R. S. kwotę 800 (osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 20 listopada 2018 r., sygn. akt II SA/Gd 462/18, oddalił skargę R. S. na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...] sierpnia 2017 r., nr [...], w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji R. S. wniósł skargę na ww. uchwałę w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego [...] w części tj. w zakresie jej § 4 ust. 3 pkt 11 lit. i oraz § 4 ust. 10 pkt 5, w ramach których stwierdzono, że w sytuacji braku kanalizacji sanitarnej, dopuszczono do czasu jej wybudowania odprowadzanie ścieków wyłącznie do już istniejących, szczelnych zbiorników bezodpływowych. Zarzucił skarżący wskazanej uchwale naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 33 ust. 1 oraz ust. 4 pkt 2 w zw. z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r., poz. 1566) - dalej: "ustawa Prawo wodne", przez ich niezastosowanie, następstwem czego, na obszarze określonym w załączniku nr 2 do uchwały, ograniczono możliwości odprowadzania ścieków wyłącznie do szczelnych zbiorników bezodpływowych już istniejących, a tym samym ustanowiono na tym obszarze zakaz budowania nowych szczelnych zbiorników bezodpływowych, w sytuacji, gdy obszar ten, na którym znajdują się m.in. działki należące do skarżącego ([...]), tj. działki nr [...] (leżące na terenie oznaczonym na mapie stanowiącej załącznik nr 2 do uchwały jako 6.3 P), pozbawiony jest zarówno dostępu do zbiorczej kanalizacji sanitarnej, jak również dostępu do istniejących już w dniu podjęcia uchwały, szczelnych zbiorników bezodpływowych. W ocenie skarżącego, wobec braku na tym obszarze jakichkolwiek urządzeń służących do odbioru ścieków, nie ma on obecnie możliwości - jako właściciel gruntu - realizacji swojego prawa do zwykłego korzystania z wód. Skarżący domagał się stwierdzenia nieważności wskazanej na wstępie uchwały w zaskarżonej części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty