Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.652.2023.4.AP
Zastosowanie ograniczenia przewidzianego w art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do samochodów osobowych.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie:
- braku zastosowania ograniczenia przewidzianego w art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego, które są wynajmowane jest nieprawidłowe;
- zastosowania ograniczenia przewidzianego w art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do samochodu osobowego użytkowanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 grudnia 2023 r. (wpływ 19 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pod firmą …. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Jest Pan również czynnym podatnikiem podatku VAT w Polsce. Przedmiotem Pana działalności jest m.in. wynajem i dzierżawa samochodów osobowych (na rzecz klientów z Polski i innych krajów Unii Europejskiej) oraz działalność związana z pośrednictwem finansowym w zakresie pozyskiwania dla klientów kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.
Działalność w zakresie wynajmowania samochodów osobowych jest opodatkowana VAT (23% w przypadku najmu na rzecz kontrahentów krajowych oraz „odwrotne obciążenie” (art. 28b ustawy o VAT) w przypadku kontrahentów zagranicznych). Z kolei, działalność związana z pośrednictwem finansowym w zakresie pozyskiwania dla klientów kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę jest zwolniona z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty