Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.451.2023.2.APR
Skutki podatkowe wykonywanej działalności w zakresie wymiany walut.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jestprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 4 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wykonywanej działalności w zakresie wymiany walut. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 listopada 2023 r. (wpływ 13 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą, w oparciu o wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, indywidualną działalność gospodarczą od 1 stycznia 1991 r., której przedmiot stanowi w znaczącej mierze działalność handlowa (m. in. sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach PKD 47.77.Z). Jednocześnie od 29 października 2004 r. posiada Pani wpis do Rejestru działalności kantorowej i jako podmiot uprawniony prowadzi Pani, w ramach powołanej indywidualnej działalności gospodarczej, także działalność w zakresie wymiany walut (kantor walut).
W aspekcie przedmiotu niniejszego wniosku wskazania wymaga, iż jest Pani zarejestrowanym podatnikiem VAT jako podatnik VAT czynny od 29 marca 1994 r. W efekcie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pani zarówno czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług (działalność handlowa) oraz czynności, które stosownie do regulacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570) - zwanej dalej ustawą o VAT, objęte zostały zwolnieniem o charakterze przedmiotowym z tego podatku. Odpowiednio, stosownie do brzmienia regulacji art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT - zwalnia się od podatku transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną. W konsekwencji powyższego stanu prawnego transakcje dokonywane przez Panią w ramach działalności kantorowej korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Działalność kantorowa prowadzona przez Panią polega bowiem na obrocie walutami, tj. kantor nabywa i sprzedaje waluty, zazwyczaj od osób fizycznych. Wymiana walut realizowana jest w ramach transakcji wymiany jednego środka płatniczego na inny środek płatniczy według kursu, którego wartość ulega zmianie. Z tytułu obrotu walutami nie pobiera Pani żadnych prowizji. Zyskiem lub stratą z działalności kantorowej jest różnica między kursem kupna waluty, a kursem jej sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty