Interpretacja indywidualna z dnia 27 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.803.2022.8.PC
Czy Spółka prawidłowo ustaliła możliwość spełniania warunku posiadania udziałów nieprzerwanie przez okres co najmniej 1 roku, zarówno w odniesieniu do spółki zależnej, jak i spółki holdingowej w rozumieniu art. 24m CIT?
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo:
1) ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 31 października 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 czerwca 2023 r. sygn. akt III SA/Wa 501/23;
2) stwierdzam, że Państwa stanowisko dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka prawidłowo ustaliła możliwość spełniania warunku posiadania udziałów nieprzerwanie przez okres co najmniej 1 roku, zarówno w odniesieniu do spółki zależnej, jak i spółki holdingowej w rozumieniu art. 24m CIT – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka prawidłowo ustaliła możliwość spełniania warunku posiadania udziałów nieprzerwanie przez okres co najmniej 1 roku, zarówno w odniesieniu do spółki zależnej, jak i spółki holdingowej w rozumieniu art. 24m CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
R. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zwana dalej: „Spółką” lub „Spółka holdingowa”, posiadała 100% udziałów w L. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zwanej dalej: „spółką zależną”. Spółka posiadała udziały nieprzerwanie od dnia powołania podmiotu aktem notarialnym z dnia 29 maja 2020 r. do dnia zbycia, tj. 25 października 2022 r.
Spółka dokonała zbycia spółki zależnej w roku 2022. Spółka dokonała złożenia zawiadomienia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce zależnej, określonego w art. 24o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: „CIT” z zachowaniem wymaganego terminu (oświadczenie złożono 12 października 2022 r.). Oświadczenie zawierało wskazanie stron umowy, danych nabywcy, planowanej daty transakcji, udziału w kapitale spółki zbywanej oraz wskazanie, iż nie są spełnione warunki wyłączające zakreślone w art. 24o ust. 3 CIT. Równocześnie Spółka zweryfikowała warunki do uznania jej za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m pkt 2 CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty