20.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.761.2023.1.AKU

Odliczenie wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan współwłaścicielem (z żoną) wolnostojącego domu jednorodzinnego oddanego do użytkowania w 2004 r.

W kwietniu 2022 r. zamówił Pan drzwi, które zostały zamontowane i fakt montażu jest udokumentowany fakturą od czynnego podatnika VAT z 1 sierpnia 2022 r. na kwotę 24 000 zł. Faktura jest na Pana i na żonę. Cała sprawa dotyczy tego wydatku. Za 2022 r. rozliczył się Pan razem z żoną składając PIT-37. Wydatek za te drzwi nie został odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej za 2022 r., ale chciałby Pan to zrobić teraz, dokonując korekty wspólnego  zeznania rocznego za 2022 r.

Limit na ulgę nie zostanie przekroczony. Nie korzystał Pan z żadnego dofinansowania na ten wydatek ani nie rozliczył go w ramach żadnej ulgi. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

Nowe drzwi są szczelne, grube, pełne i ograniczają przenikanie ciepła między częściami domu. Drzwi oddzielają pomieszczenia (2 pokoje, 2 łazienki , pomieszczenie gospodarcze, piwnicę i garaż) od otwartej przestrzeni dziennej w domu. Te pomieszczenia różnią się sposobem ogrzewania od otwartej przestrzeni dziennej. Otwarta przestrzeń dzienna ma zdecydowanie największą powierzchnię oraz bardzo dużą wysokość sięgającą 4,5 m. Dodatkowo, z przestrzeni dziennej schody prowadzą na otwarte poddasze. Ta kubatura jest bardzo trudna do ogrzania i służy temu głównie ogrzewanie podłogowe (ogrzewanie gazowe) i piec na paliwo stałe. Chce Pan utrzymywać tam zdecydowanie niższą temperaturę niż w pokojach czy łazienkach oraz wyższą niż piwnicy i garażu. Nowe drzwi mają za zadanie oddzielić te pomieszczenia, zabezpieczyć przed ucieczką ciepła, a to pozwoli zmniejszyć zużycie gazu i zminimalizować użycie paliwa stałego. Ma Pan zainstalowaną fotowoltaikę (od marca 2022 r.) i pod tym kątem do pokojów oraz łazienek zakupił Pan ogrzewanie elektryczne (piec elektryczny i kaloryfery). Pomieszczenia te mają też ogrzewanie kaloryferami (gazowe). Piwnica i garaż są nieogrzewane. Garaż ma bardzo dużą kubaturę przez dużą powierzchnię i wysokość. Brama garażowa nie zabezpiecza dobrze przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz do garażu , który kilka razy dziennie jest otwierany. Celem montażu drzwi było zmniejszenie zapotrzebowania budynku na gaz ziemny i paliwo stałe wykorzystywane do jego ogrzewania, w wyniku ograniczenia przenikania ciepła między częściami domu oraz lepszego spożytkowania ciepła wytworzonego przez nowe ogrzewanie elektryczne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne