Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.680.2023.1.ZK

Czy dochód ze zbycia mieszkania w przetargu na ustanowienie odrębnej własności lokalu należy opodatkować podatkiem dochodowym, czy można skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z art. 17 ust. 1 pkt 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia czy dochód ze zbycia wyżej opisanego mieszkania w przetargu na ustanowienie odrębnej własności lokalu należy opodatkować podatkiem dochodowym, czy można skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z art. 17 ust. 1 pkt 44 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółdzielnia X z siedzibą w (…) (zwana dalej: „Spółdzielnią”), zarządza nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub nabytym na podstawie Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, mieniem jej członków.

Spółdzielnia jest czynnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółdzielnia dokonuje wpłat na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej a rozliczenie podatku CIT za rok 2023 nastąpi do 31.03.2024 r.

Przedmiotem działalności Spółdzielni, według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest:

1)wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

2)zarządzanie nieruchomościami wykonane na zlecenie,

3)kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,

4)realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,

5)działalność obiektów kulturalnych.

Wśród zasobów Spółdzielni znajduje się mieszkanie, do którego lokatorzy małżonkowie N., posiadali tytuł prawny do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, bez zgromadzonego wymaganego wkładu. Pan N. został członkiem Spółdzielni, mimo nie wpłacenia wkładu. Po śmierci Pana N., zgodnie z zapisem art. 11 ust. 1 Ustawy o Spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu wygasło z chwilą ustania członkostwa. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu: „W przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia, z zastrzeżeniem art. 15 i art. 161, ogłasza nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia opróżnienia lokalu, zgodnie z postanowieniami statutu, przetarg na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu…”. Od lutego 2017 r. mieszkanie udostępnione było członkom rodziny pana N., na podstawie umowy najmu. Z uwagi na fakt, że wkład mieszkaniowy nie został wniesiony, następcy prawni nie mają skutecznego roszczenia o zwrot środków uzyskanych przez Spółdzielnie w wyniku przetargu. Tym samym, kwota uzyskana w przetargu stanowi przychód Spółdzielni. Uzyskane środki z przetargu na ustanowienie odrębnej własności tego lokalu zostaną przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne