15.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.636.2023.3.JS

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Wniosek uzupełnił Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 4 grudnia 2023 r. i 11 grudnia 2023 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od (...) 2016 r. pod firmą A. Przeważającym PKD w Pana działalności jest 62.01.Z – działalność związana z oprogramowaniem. Poza działalnością programistyczną, zajmuje się Pan także sprzedażą detaliczną za pomocą sklepu internetowego. Niniejszy wniosek dotyczy Pana działalności programistycznej. Prowadzi Pan działalność na terenie Polski i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm., dalej: „Ustawa o PIT”). Rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Pana forma opodatkowania to zasady ogólne. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 ze zm.). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wyłącznie na podstawie posiadanej wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowywania rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych, realizuje Pan zlecenia programistyczne na rzecz swojego Kontrahenta na podstawie umowy o świadczenie usług (dalej: „Umowa”). Nie nabywa w tym celu wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Umowa nie nosi znamion umowy o pracę. Nie działa Pan pod kierownictwem, w czasie i miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę. Ponosi Pan ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. W ramach Umowy zawartej z Kontrahentem, jest Pan odpowiedzialny za optymalizację oprogramowania sklepów internetowych. Wprowadzane przez Pana rozwiązania m.in. pozwalają na obsługę większej liczby użytkowników bez konieczności rozbudowy infrastruktury sprzętowej (znaczne ograniczenie kosztów), zwiększają wydajność sklepu oraz szybkość działania ich stron internetowych, a także poprawiają pozycjonowanie sklepu. Pana Kontrahent wykorzystuje (...) jako silnik dla wspólnej platformy e-commerce obsługującej sklepy internetowe. Oprogramowanie sklepu jest złożone z wielu modułów (podprogramów, serwisów i mikro usług). Rozwój oprogramowania polega na tworzeniu nowych modułów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne