29.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.365.2023.2.DS

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 25 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2023 r. (wpływ 2 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)

1) Opis ogólny projektu.

Przedmiotem niniejszego wniosku jest własność intelektualna w postaci kodu źródłowego zestawu programów komputerowych, bibliotek oraz (…). Autorem kodu, którego dotyczy wniosek jest firma A.

2) Wprowadzenie.

Osoby chcące wykorzystać w swoim produkcie bądź oprogramowaniu (…).

Niniejszy wniosek opisuje oprogramowanie towarzyszące (…).

3) Opis elementów systemu.

(…).

4) Charakter prawa własności intelektualnej.

Praca Wnioskodawcy nad zestawem narzędzi świadczona jest w ramach umowy zawartej między firmą „A” a firmą „B” (nazywaną dalej „Zleceniodawcą”), w charakterze świadczenia usług programistycznych z jednoczesnym przeniesieniem praw własności intelektualnej na Zleceniodawcę.

Cytując umowę z dnia (…), zgodnie z którą świadczone są usługi: (…): Zleceniodawca nabywa prawa autorskie do wszelkiego oprogramowania, lub innego utworu wytworzonego przez Zleceniobiorcę w związku z wykonaniem usług, po zatwierdzeniu raportów z wykonania usług [...].

5) Charakter pracy nad zestawem narzędzi.

Efektem pracy nad zestawem narzędzi jest kod źródłowy, powstający w kilku etapach. Pierwszym z nich jest zazwyczaj rozpoznanie i sformułowanie problemu. Drugi etap to przygotowanie ogólnego jego rozwiązania, pozwalającego na przybliżoną estymatę nakładu pracy oraz środków do niej potrzebnych, a także potencjalnie dodatkowych zasobów wiedzy do tego potrzebnych. Trzecim etapem jest rozbicie problemu na mniejsze elementy, które z kolei podlegają podobnemu procesowi, a których współgrające rozwiązania przyczynią się do rozwiązania problemu nadrzędnego. W momencie braku możliwości rozbicia problemu na mniejsze elementy następuje etap rozplanowywania rozwiązania oraz pisania kodu źródłowego programu, który jest efektem przelania myśli i rozwiązań obecnych w umyśle twórcy na ustaloną formę elektroniczną, ma tym samym charakter kreacyjny, będąc nowym wytworem intelektu i jest oryginalny, z uwagi na indywidualny charakter twórcy i problemu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne