04.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.612.2023.1.AA

Skoro sprzedaż samochodu osobowego, wykupionego uprzednio do majątku prywatnego, zostanie dokonana poza prowadzoną działalnością gospodarczą oraz nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, to nie powinna Wnioskodawczyni wykazywać przychodu związanego z tą transakcją w wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 27 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku wliczenia sprzedaży samochodu osobowego, uprzednio wykupionego z leasingu, do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

14 lipca 2020 r. zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG. Od początku prowadzenia działalności gospodarczej do dnia dzisiejszego korzysta Pani z podmiotowego zwolnienia VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Samochód osobowy był wykorzystywany w prowadzonej działalności do 14 lipca 2023 r. W okresie od 14 lipca 2020 r. do 13 lipca 2023 r. raty leasingowe za ww. samochód osobowy były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, bez odliczania podatku VAT z faktur zakupowych leasingu operacyjnego ze względu na korzystanie przez Panią z podmiotowego zwolnienia z VAT.

Wysokość faktur była zaliczana w kwocie brutto do kosztów uzyskania przychodów. 14 lipca 2023 roku ww. samochód osobowy został wykupiony z leasingu do majątku prywatnego, bez wprowadzania go do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, ze względu na zawarcie nowej umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne