Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.629.2023.1.MN
Skutki podatkowe zmniejszenia udziału kapitałowego komandytariuszy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A.B.;
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: C.B. (…).
Opis zdarzenia przyszłego
A.B. (dalej Wnioskodawca) i C.B. (osoba zainteresowana niebędąca stroną) są polskimi rezydentami podatkowymi, komandytariuszami w spółce X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. komandytowa z siedzibą w (...), wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS prowadzonym przez Sąd Rejonowy (...) pod numerem (...) (dalej Spółka).
Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (...) 2016 r. Z dniem 1 stycznia 2021 r. Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. A.B. i C.B. są komandytariuszami Spółki od dnia jej założenia.
Aktualnymi wspólnikami w Spółce są:
1)X sp. z o.o. – komplementariusz;
2)C.B. – komandytariusz (osoba zainteresowana niebędąca stroną);
3)A.B. – komandytariusz (Wnioskodawca).
Wszyscy wspólnicy wnieśli do Spółki wyłącznie wkłady pieniężne.
Ostatnie podwyższenie wysokości wkładów kapitałowych komandytariuszy miało miejsce 9 kwietnia 2018 r. Obecnie wkład kapitałowy każdego z komandytariuszy wynosi 5.202.900 zł. Po 31 grudnia 2020 r. wkłady kapitałowe w Spółce nie były podwyższane.
Aktualnie wspólnicy chcą dokonać zmiany umowy Spółki poprzez obniżenie wkładu pieniężnego komandytariuszy. Wspólnicy planują podjąć uchwałę, na podstawie której dojdzie do częściowego wycofania wkładu pieniężnego wniesionego do Spółki przez Wnioskodawcę i drugiego komandytariusza, powodując w ten sposób zmniejszenie przysługującego im udziału kapitałowego w Spółce, w zamian za co Wnioskodawca i osoba zainteresowana niebędąca stroną (drugi komandytariusz) otrzymają środki pieniężne w wysokości wskazanej w uchwale wspólników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty