Interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.584.2023.2.MR
Podział spółki przez wydzielenie na moment podziału nie spowoduje powstania przychodu (dochodu) na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych podziału spółki. Uzupełnił go Pan pismem z 4 października 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca – osoba fizyczna posiada obywatelstwo polskie i jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca w (...) roku założył spółkę X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (KRS: (...), NIP: (...), REGON: (...)).
Spółka prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka X Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców (...) 2002 roku – Krajowego Rejestru Sądowego. Wcześniej spółka wpisana była do rejestru handlowego.
Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa. Spółka nie prowadzi sprzedaży detalicznej. W spółce wyróżniamy 4 główne gałęzie działalności operacyjnej:
•(...);
•produkty przetworzone (...);
•eksport mięsa i produktów mięsnych – (...);
•świeże owoce i warzywa – (...).
Spółka X Sp. z o.o. posiada jednego udziałowca, którym jest Wnioskodawca.
Ze względu na przewidywany rozwój spółki oraz chęć budowania struktury holdingowej, a także rozdzielenie różnych działów działalności Wnioskodawca planuje dokonanie kolejnego podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z X Sp. z o.o. do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały – podział przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pozwoli to w uproszczony sposób skumulować działalność gospodarczą w jednym podmiocie oraz znacząco ułatwi zarządzanie poszczególnymi spółkami. Podział spowoduje przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z X Sp. z o.o. do nowo zawiązanej spółki z o.o. W wyniku tej operacji nie dojdzie do ustania bytu prawnego spółki dzielonej. Obie spółki będą (X Sp. z o.o. oraz spółka nowo zawiązana) kontynuowały działalność. W wyniku wydzielenia dojdzie do zmniejszenia kapitałów zapasowych spółki dzielonej, które powiększą kapitał zakładowy spółki przyjmującej o wydzieloną zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Nominalna wartość udziałów spółki przejmującej otrzymanych przez wspólnika spółki dzielonej (X Sp. z o.o.) będzie odpowiadać wartości, o jaką zostanie powiększony kapitał zakładowy spółki przejmującej (nowo zawiązanej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty