Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 23 października 2023 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8222.127.2023.HTCE
Brak możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków poniesionych na zakup i montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania.
Zmiana interpretacji indywidualnej
Szanowny Panie,
w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z 11 maja 2021 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.765.2020.4.JK2, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zmieniam z urzędu[1] wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z 29 listopada 2020 r. (data wpływu 29 listopada 2020 r.) uzupełnionym pismem z 1 stycznia 2021 r. (data wpływu 1 stycznia 2021 r.) i pismem z 31 marca 2021 r. (data wpływu 31 marca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej jestnieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2020 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.
Treść wniosku, uzupełnionego pismem z 1 stycznia 2021 r. (data wpływu 1 stycznia 2021 r.) oraz pismem z 31 marca 2021 r. (data wpływu 31 marca 2021 r.), jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan właścicielem samodzielnego, dwukondygnacyjnego lokalu mieszkalnego w budynku dwulokalowym w zabudowie bliźniaczej o powierzchni 166,61 m.kw. zlokalizowanym w A. przy ul. B. na podstawie aktu notarialnego sporządzonego 18 listopada 2011 r. przed Notariuszem … (Rep. A …). Przedmiotowy lokal mieszkalny był dotychczas ogrzewany piecem gazowym oraz tradycyjnym kominkiem opalanym drewnem. Instalacja centralnego ogrzewania piecem gazowym zasilana gazem ziemnym przy niskich temperaturach zewnętrznych była niewydolna oraz bardzo droga w eksploatacji i konieczne było dogrzewanie kominkiem opalanym drewnem. Od kilku lat chciał Pan przeprowadzić termomodernizację lokalu mieszkalnego - chciał osiągnąć redukcję zużycia gazu ziemnego oraz zupełne zaprzestać wytwarzania pyłów, które w okresie zimowym są źródłem smogu, czyli zrezygnować z używania kominka. Dodatkowym niespodziewanym zdarzeniem, które ostatecznie zmusiło Pana do przeprowadzenia pilnej termomodernizacji, była podjęta … r. Uchwała Sejmiku … nr .. w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie …, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu. W uchwale wskazano, że w przypadku przekroczenia poziomu zanieczyszczenia pyłem PM10 powyżej 50 ug/m.sześc. na terenie województwa … będzie obowiązywał zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych) – w przypadku gdy nie jest to jedyne źródło ogrzewania (co ma to miejsce w przypadku przedmiotowego lokalu mieszkalnego). Na podstawie danych archiwalnych można stwierdzić, że stężenie pyłu PM10 powyżej 50 ug/m.sześc. na terenie … i okolic utrzymuje się przez znaczną części okresu zimowego, a szczególnie w okresie występowania silnych mrozów - kiedy powstawałaby konieczność dogrzania lokalu kominkiem. Należało zatem założyć, że w okresie zimowym korzystanie z kominka i możliwość dogrzewania nim lokalu mieszkalnego będzie niemalże niemożliwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty