Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.486.2023.1.MF
Dotyczy ustalenia, czy: - w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku u źródła od wypłaty Wynagrodzenia; - Wynagrodzenie będzie stanowiło koszt w rozumieniu art. 24aa ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
-w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku u źródła od wypłaty Wynagrodzenia;
-Wynagrodzenie będzie stanowiło koszt w rozumieniu art. 24aa ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
D. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegająca opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Spółka jest częścią międzynarodowej grupy X oraz stroną umowy, na podstawie której wprowadzono wewnątrzgrupowy system potrąceń (kompensat) wzajemnych należności z tytułu sprzedaży (netting). W szczególności netting ma na celu uproszczenie rozliczeń oraz płatności dokonywanych pomiędzy spółkami będącymi stronami umowy nettingu poprzez kompensację wzajemnych należności tych podmiotów, wynikających z transakcji zawartych w danym miesiącu - w wyniku potrąceń regulowane jest jedynie powstałe saldo. Dzięki temu, liczba faktycznych płatności jest redukowana, co upraszcza wzajemne rozliczenia, zmniejsza koszty transakcyjne, poprawia płynność finansową uczestników nettingu, ułatwia wzajemne rozliczenia tych podmiotów (wszystkie faktury obsługuje jeden, centralny podmiot), a także redukuje ryzyko walutowe (każda spółka otrzymuje płatność w „swojej” walucie, a kurs wymiany jest z góry ustalony).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty