11.10.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.372.2023.2.JO

Uznanie uzgodnień zawartych w umowach z kontrahentami za uzgodnienia w rozumieniu art. 29a ust. 13 ustawy, w związku z czym prawo do obniżenia podstawy opodatkowania powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 sierpnia2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 25 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania uzgodnień zawartych w umowach z kontrahentami za uzgodnienia w rozumieniu art. 29a ust. 13 ustawy, w związku z czym prawo do obniżenia podstawy opodatkowania powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca. Uzupełnili go Państwo pismem z 3 października 2023 r. (wpływ 3 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego:

A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) to spółka prawa handlowego, której głównym przedmiotem działalności jest wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek (77.11.Z), leasing finansowy (64.91.Z) oraz wynajem i zarzadzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi (68.20.Z). Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi związane przede wszystkim z leasingiem i wynajmem pojazdów osobowych, w tym na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej.

Jednocześnie - w działalności Wnioskodawcy - zdarzają się sytuacje, w których na fakturze w sposób błędny wykazana zostanie podstawa opodatkowania, a Wnioskodawca powinien wystawić korektę faktury, tak aby odzwierciedlała ona faktyczne zdarzenia gospodarcze. Konieczność wstawiania faktury korygującej może być między innymi wynikiem niezgodnej ze stanem faktycznym kalkulacji wysokości miesięcznego czynszu za wynajem pojazdów samochodowych spowodowana w szczególności wypowiedzeniem umowy najmu przez usługobiorców, bądź świadczeniem usługi wynajmu pojazdów w okresie krótszym niż miesięczny okres rozliczeniowy. Biorąc pod uwagę fakt, że wysokość wynagrodzenia Wnioskodawcy powinna każdorazowo być ustalana zgodnie z zasadami określonymi w odpowiednich umowach i nieobarczone błędem, Wnioskodawca w celu usprawnienie procesów wewnętrznych i organizacji pracy zamierza zawierać w umowach z kontrahentami postanowienia na mocy, których będzie on uprawniony do dokonywania korekt, bez konieczności dodatkowego uzgodnienia treści korekty z danym kontrahentem, po zaistnieniu okoliczności objętych uzgodnieniem w treści umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne