Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.426.2023.1.AP
Opodatkowanie spółek holdingowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie:
·ustalenia czy do okresu wskazanego w art. 24m ust. 2 wlicza się także okres spełniania tych warunków sprzed 1 stycznia 2023 r.;
·ustalenia czy wskutek połączenia spółek nie doszło do przerwania biegu dwuletniego okresu o którym mowa w art. 24m ust. 2;
·spełnienia wszystkich warunków uznania Wnioskodawcy za spółkę holdingową;
·spełnienia przez Spółkę Zależną wszystkich warunków dotyczących posiadania statusu krajowych spółek zależnych w myśl art. 24m ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o CIT;
·możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dochodu osiągniętego w związku z planowaną transakcją zbycia udziałów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. spółka akcyjna (dalej jako: „Spółka”, „A. S.A.” lub „Wnioskodawca”) jest polską spółką prawa handlowego, która zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy CIT podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Rok podatkowy Spółki jest równy rokowi kalendarzowemu. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki.
Jedynym akcjonariuszem A. S.A. jest osoba fizyczna, będąca polskim rezydentem podatkowym.
Spółka powstała w wyniku przekształcenia A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną w dniu 2 lipca 2018 r.
Wnioskodawca wchodzi w skład grupy kapitałowej A. (dalej jako: „Grupa”). Grupa skupia spółki zajmujące się między innymi (...)
Wnioskodawca posiada 100% udziałów w spółce B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka B.”, „B.” lub „Spółka Zależna”), które nabył na podstawie umowy sprzedaży 100 (tj. wszystkich) udziałów w B., zawartej dnia 29 września 2017 r. Wnioskodawca posiadał również 100% udziałów w C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dawniej „D.” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „C.”), które nabył na podstawie umowy sprzedaży 100 (tj. wszystkich) udziałów w spółce C., zawartej dnia 29 września 2017 r. (była to ta sama umowa sprzedaży na podstawie, której Wnioskodawca nabył tytuł własności do udziałów w B.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty