Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.504.2023.1.MS
Obowiązki płatnika z tytułu wykonania przez Spółkę zobowiązania względem wierzycieli.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu wykonania przez Spółkę zobowiązania względem wierzycieli.
Opis stanu faktycznego
…spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Wnioskodawca), będąca Wnioskodawcą przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, prowadzi przedsiębiorstwo, które zostało wniesione do niej jako wkład niepieniężny (aport).
Przed dokonaniem aportu pani …, na podstawie przepisów ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1629 ze zm.; dalej: UZS), działała jako zarządca sukcesyjny i prowadziła po zmarłym mężu, … (dalej: Spadkodawca) przedsiębiorstwo w spadku pod firmą „X” (dalej: Przedsiębiorstwo w spadku). Właśnie to przedsiębiorstwo było przedmiotem ww. aportu.
Spadkodawca prowadził do chwili śmierci jednoosobową działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Spadkodawca był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Przedmiotem prowadzonej przez Spadkodawcę działalności było w szczególności:
·prowadzenie hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania;
·produkcja wyrobów cukierniczych (m.in. herbatników, ciastek, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych).
Przedsiębiorstwo w spadku obejmowało w szczególności następujące składniki:
·(…)
W skład Przedsiębiorstwa w spadku wchodziły również składniki związane z prowadzeniem działalności, tj. m.in. nazwa przedsiębiorstwa, środki trwałe (nieruchomości, środki transportu), aktywa obrotowe (zapasy, towary), środki finansowe, należności, zobowiązania, kontrakty z klientami/dostawcami, kontrakty wszystkich pracowników, tajemnice przedsiębiorstwa czy księgi rachunkowe związane z prowadzeniem działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty