Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.433.2023.2.KP
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez dostawców.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez dostawców.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 września 2023 r. (wpływ 11 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą na terytorium Polski w zakresie handlu obuwiem i jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Kupuje je Pan ze stron dostawców takich jak (…) (dalej jako „dostawca”) i prowadzi ich dalszą sprzedaż. Wszystkie dostawy realizowane są wyłącznie z magazynów na terytorium Polski. W transakcjach handlowych występuje Pan jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą posługując się, tak jak dostawca, polskim numerem NIP. Posiada Pan faktury dokumentujące zakup obuwia, mimo tego dostawca często przy sprzedaży określa Pana jako podmiot nieprowadzący działalności gospodarczej (sprzedaż na rzecz konsumenta). Podczas transakcji wyraźnie podkreśla Pan, że występuje jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. W tym celu przy składaniu zamówienia podaje Pan swój nr NIP.
Na otrzymywanych fakturach dostawca umieszcza Pana numer NIP, a faktury te spełniają wszystkie inne wymogi zawarte w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Zdarzają się jednak sytuacje, że na fakturze pojawia się zapis o treści: „Ten rachunek nie może zostać wykorzystany do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zakup został dokonany wyłącznie do użytku osobistego”. Wynika z niego, że dostawca nie określa Pana jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, tylko jako osobę fizyczną dokonującą czynności niezwiązanej bezpośrednio z jego działalnością gospodarczą. Jednak podkreśla Pan, że każdorazowo dokonuje Pan takiego zakupu wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Dodać należy, że w tym przypadku faktura również spełnia wszystkie wymogi zawarte w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Dostawca ma pełną świadomość, że chce Pan w dokonanej transakcji wystąpić jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Mimo tego identyfikuje sprzedaż jako konsumencką i prawdopodobnie nie wykazuje jej w swoich plikach JPK jako dostawy na rzecz podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty