Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.560.2023.2.DJ
Obowiązku płatnika w związku z udostępnieniem pracownikom w ich miejscu zamieszkania stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 sierpnia 2023 r. (wpływ 1 sierpnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Sp. z o.o. („Spółka”, „Wnioskodawca") jest spółką prowadzącą sieć sklepów w modelu convenience store. Spółka prowadzi działalność w oparciu o model franczyzowy.
Spółka w ramach wypełniania swoich zobowiązań związanych z ograniczaniem negatywnego wpływu na środowisko naturalne, rozwija i wprowadza do obsługi przejazdów służbowych pracowników centrali oraz centrów logistycznych floty elektrycznych lub hybrydowych samochodów służbowych. W kolejnych latach Spółka zamierza rozszerzyć praktykę stosowania niskoemisyjnych pojazdów służbowych. Do tej pory flota samochodowa Spółki była oparta o pojazdy spalinowe, pracownicy mieli możliwość korzystania z samochodów zapewnionych przez Spółkę do celów służbowych, a także otrzymywali od Spółki karty paliwowe z określonym limitem kwotowym w celu pokrycia kosztów paliwa za przejazdy służbowe. Jednocześnie pracownicy posiadali możliwość użytkowania samochodów służbowych na cele prywatne. W zakresie rozliczenia prywatnego użytkowania samochodów służbowych Spółka stosowała reguły wynikające z art. 12 ust. 2a Ustawy o PIT, tj. rozliczenie na zasadzie ryczałtu w wysokości 250 lub 400 zł miesięcznie.
Z uwagi na charakter napędu elektrycznego lub hybrydowego Spółka zamierza zapewnić pracownikom możliwość ładowania samochodów służbowych w ogólnodostępnych stacjach ładowania. W tym celu pracownicy otrzymają możliwość ładowania samochodów służbowych na określonych zasadach. Polityka flotowa będzie umożliwiała w tym zakresie użytkowanie samochodów zarówno w celach służbowych jak i prywatnych. Dodatkowo, w celu obniżenia dla Spółki kosztów eksploatacji samochodów służbowych Spółka zamierza umożliwić pracownikom ładowanie samochodów służbowych w miejscu zamieszkania pracownika. Wynika to również z ograniczonego zasięgu aut o napędzie elektrycznym oraz możliwości ich ładowania ze zwykłego kontaktu lub stacji ładowania zamontowanej przy budynku jedno- lub wielorodzinnym, a nie jedynie na publicznie dostępnych stacjach paliw. W tym celu Spółka rozważa udostępnienie pracownikowi możliwości ładowania przy wykorzystaniu specjalnych stacji ładowania wyposażonych w czytniki pomiaru zużycia energii w miejscu zamieszkania pracowników. Takie rozwiązanie umożliwia sprawne ładowanie samochodu, np. w porze nocnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty