Wyrok SN z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. III USKP 47/22
W przypadku oceny skutków zdarzenia wypadkowego z 1969 r. w kontekście pełnienia służby wojskowej, ocena ta powinna być dokonywana w oparciu o przepisy obowiązujące w momencie wystąpienia tego zdarzenia, a nie późniejsze regulacje. Jakiekolwiek odstępstwa od tego zasady muszą wynikać z wyraźnych i szczególnie uzasadnionych podstaw, mając na uwadze zasadę zakazu wstecznego stosowania prawa wynikającą z zasad demokratycznego państwa prawnego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania J.K. od decyzji Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w […] (obecnie Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji) o prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby wojskowej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 lipca 2023 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach z dnia 17 lutego 2021 r., sygn. akt IV Ua 37/20,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach wyrokiem z dnia 31 lipca 2020 r. zmienił decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w […] z dnia 6 lutego 2019 r. i przyznał odwołującemu się J.K. prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby wojskowej w wysokości odpowiadającej 30% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Sąd Rejonowy ustalił, że Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w […] decyzją z dnia 6 lutego 2019 r. odmówił przyznania odwołującemu się prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku z 9 lipca 1969 r. podczas odbywania służby wojskowej. Zdaniem organu rentowego, nie zostały bowiem spełnione przesłanki do przyznania prawa do tego świadczenia, to jest powstanie u odwołującego się niezdolności do służby wojskowej oraz inwalidztwa I lub II grupy, jak wymagały tego obowiązujące w dacie zdarzenia wypadkowego przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (dalej jako ustawa o powszechnym obowiązku obrony), które powinny mieć zastosowanie w sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty