Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.496.2023.1.RK
Ustalenie możliwości kontynuacji odpisów amortyzacyjnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 5 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kontynuacji odpisów amortyzacyjnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pan wraz z żoną są wspólnikami Spółki cywilnej (dalej „Pan”, „Wspólnik”) prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej odzieży i obuwia, oznaczonej kodem PKD 46.42.Z.
W toku prowadzonej działalności, Wspólnicy w ramach Spółki zgromadzili majątek stanowiący wyodrębnione środki trwałe, przede wszystkim w postaci nieruchomości. Cały majątek sfinansowany został z zysków Spółki i z wkładów Wspólników. Nieruchomości aktualnie wynajmowane są innym podmiotom, niepowiązanym z Panem.
W związku z innymi aktywnościami zawodowymi jednego ze Wspólników – Pana żona podjęła decyzję o zaprzestaniu prowadzenia interesów w ramach Spółki cywilnej, co w konsekwencji skutkować będzie jej rozwiązaniem.
Przed rozwiązaniem Spółki cywilnej, Wspólnicy chcą dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa do indywidualnej działalności gospodarczej Pana (darowizna). Pozwoli to na kontynuację dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Pan prowadziłby działalność w niezmienionym obszarze i zakresie przedmiotowym z tą różnicą, że robiłby to w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. pod swoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem identyfikacji podatkowej.
Przekazane przedsiębiorstwo stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, a zatem obejmuje w szczególności oznaczenie indywidualne przedsiębiorstwa, należności, zobowiązania, wierzytelności, prawa, środki pieniężne, nieruchomości, prawa wynikające z umów, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności, umowy z kontrahentami, tajemnice przedsiębiorstwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty