31.08.2023 Podatki

Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 31 sierpnia 2023 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8222.116.2023.CNRU

Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Uczelni.

Zmiana interpretacji indywidualnej

Szanowni Państwo,

w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z 19 lipca 2019 r. Nr 0113-KDIPT2-3.4011.326.2019.1.AC,wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zmieniam z urzędu[1] wymienioną interpretację stwierdzając, że Państwa stanowisko przedstawione we wniosku z 14 maja 2019 r. (data wpływu 21 maja 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka rady uczelni jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 maja 2019 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka rady uczelni.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668), powołała nowy organ na uczelni, tj. radę uczelni. Jest to organ opiniodawczo-doradczy. Zgodnie z art. 19 ww. ustawy, członkami rady są m.in. pracownicy uczelni (zatrudnieni na podstawie umowy o pracę). Osoby te powoływane są do rady przez senat uczelni. Nie jest zawierana z nimi odrębna umowa. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy, członkowi rady uczelni przysługuje z tego tytułu wynagrodzenie.

Pytanie

Czy w związku z powyższym wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady uczelni osoby będącej równocześnie pracownikiem uczelni należy uznać za przychody ze stosunku pracy, czy też przychody z działalności wykonywanej osobiście opodatkowane zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, rada uczelni ma być organem opiniodawczo-doradczym pełniącym podobne funkcje na uczelni jak rady nadzorcze w spółkach. Członkami rady, którym przysługuje wynagrodzenie z tego tytułu, są osoby spoza uczelni, jak i jej pracownicy. Członkostwo w radzie powstaje w wyniku powołania przez senat uczelni. Senat ustala również wysokość wynagrodzenia. Z członkami rady nie są zawierane żadne umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne