Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 30 sierpnia 2023 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8222.114.2023.CNRU
Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Uczelni będzie stanowić przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zmiana interpretacji indywidualnej
Szanowni Państwo,
w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z 7 listopada 2019 r. Nr 0115-KDIT2-1.4011.349.2019.2.MK, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zmieniam z urzędu[1] wymienioną interpretację stwierdzając, że Państwa stanowisko przedstawione we wniosku z 29 sierpnia 2019 r. (data wpływu 3 września 2019 r.), uzupełnionym pismem z 7 października 2019 r. (data wpływu 11 października 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka rady uczelni jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 września 2019 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka rady uczelni.
Treść wniosku, uzupełnionego pismem z 7 października 2019 r. (data wpływu 11 października 2019 r.), jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jesteście Państwo akademicką, artystyczną, uczelnią publiczną, posiadającą osobowość prawną.
Organami Uczelni są: Senat, Rektor oraz Rada Uczelni.
Rada Uczelni to nowy organ, powołany na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z art. 19 przywołanej ustawy w jej skład wchodzi 6 osób powoływanych przez Senat Uczelni oraz przewodniczący samorządu studentów. Trzech członków wskazanego organu to Państwa pracownicy, natomiast pozostali członkowie to osoby spoza wspólnoty Uczelni.
Członkowie Rady Uczelni powołani zostali do pełnienia swej funkcji na podstawie uchwały Senatu (oraz wręczonego na jej podstawie aktu powołania). Miesięczna wysokość wynagrodzenia członków Rady Uczelni, zgodnie z treścią art. 22 ust. 4 przywołanej ustawy została określona również uchwałą Senatu Akademii. Wyżej wskazane dokumenty stanowią jedyną podstawę wypłaty wynagrodzenia na rzecz członków Rady Uczelni, nie jest podpisywana z nimi jakakolwiek umowa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty