Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.281.2023.2.SP
Ustalenie sposobu liczenia okresu co najmniej 2 lat posiadania udziałów oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia dochodu z tytułu zbycia udziałów w spółkach zależnych, o którym mowa w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych dotyczący sposobu liczenia okresu co najmniej 2 lat posiadania udziałów oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia dochodu z tytułu zbycia udziałów w spółkach zależnych, o którym mowa w art. 24o ust. 1 ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 9 sierpnia 2023 r. (data wpływu 9 sierpnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniącej rolę podmiotu będącego spółką holdingową („Spółka”).
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Polski.
Spółka posiada nierówny rok obrotowy, nie jest on rokiem kalendarzowym. Rozpoczął się w 2022 roku i trwa do dnia dzisiejszego.
Spółka posiada nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 rok (większość udziałów została nabyta przez Spółkę w drugiej połowie 2019 roku, w dwóch spółkach udziały zostały nabyte w kwietniu 2021 roku), bezpośrednio na podstawie tytułu własności między 10-100% udziałów w kapitale zakładowym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, będących spółkami zależnymi zgodnie z art. 24m pkt 3 (winno być art. 24m ust. 1 pkt 3 Ustawy o CIT. Spółki zależne mają siedzibę, zarząd oraz miejsce rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółki zależne prowadzą lub prowadzić będą (projekty są na różnych stopniach zaawansowania) działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i dystrybuowania energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii (farmy fotowoltaiczne). Spółki celowe nie są właścicielami nieruchomości. Spółka holdingowa jest podmiotem spajającym właścicielsko wszystkie spółki celowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty