19.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.41.2023.2.ŁZ

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wydatki na zakup wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych wyłącznie do prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o PIT w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e tej ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 czerwca 2023 r. (data wpływu 30 marca 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej jest działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 63.99.Z).

W ramach działalności gospodarczej jest Pan opodatkowany na zasadach ogólnych (skala podatkowa w rozumieniu art. 27 ustawy PIT. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego. Nie korzystał Pan i nie będzie korzystał, w okresie którego dotyczy wniosek, ze zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy PIT.

Aktualnie prowadzi Pan projekt polegający na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesie automatycznego generowania unikalnych, zindywidualizowanych grafik komputerowych i obrazów reklamowych na podstawie zadanego przez użytkownika contentu (dalej: Projekt). W ramach Projektu prowadzi Pan testy eksperymentalne polegające na zasilaniu algorytmów, wyszkolonych techniką uczenia maszynowego, określonymi informacjami tj. frazami w języku polskim oraz angielskim w celu uzyskania kreatywnych obrazów graficznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne