Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.311.2023.1.KS
Ustalenie czy dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłegow podatku dochodowym od osób prawnychjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 czerwca 2023 r.wpłynął Państwa wniosek z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy dochody (przychody) uzyskane przez Spółkę z planowanego zbycia udziałów w ramach dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, A SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ ALTERNATYWNA SPÓŁKA INWESTYCYJNA SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA z siedzibą w (...) (dalej jako: „ASI”, „Spółka” lub „Wnioskodawca”), jest Alternatywną Spółką Inwestycyjną w rozumieniu ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. z 2021 r. poz. 605 i 1595; dalej: „ustawa o funduszach inwestycyjnych”), będącą polskim rezydentem podatkowym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.; dalej: „ustawa o CIT”). Spółka jest podatnikiem CIT. Spółka nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest: działalność trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych.
W 2021 roku Spółka objęła udziały w B SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (dalej: „B”) (…) (poprzednia nazwa: C SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ). Udziały te stanowiły ponad 10% udziałów (akcji) w kapitale B przez cały okres ich posiadania i stan taki utrzyma się, aż do momentu ich zbycia. Spółka będzie posiadać te udziały nieprzerwanie przez okres przekraczający dwa lata, aż do momentu ich zbycia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty