06.07.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.328.2023.2.MZ

Możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 14 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 czerwca 2023 r. (wpływ 14 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W piśmie z 7 czerwca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że decyzja o udzieleniu prawa ochrony na znak towarowy została wydana … września 2019 r. Prawo ochrony zostało udzielone X, która następnie umową cesji … października 2019 r. przeniosła część swojego prawa ochronnego na Z, S oraz M.

20 marca 2023 r. Urząd Patentowy RP wydał decyzję o uznaniu wspólnego prawa ochronnego dla X i Cesjonariuszy.

Zawarła Pani … stycznia 2023 r. umowę dzierżawy znaku towarowego z Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa jest ukształtowana na podstawie Kodeksu cywilnego w charakterystyczny dla umów najmu i dzierżawy sposób. Kształtuje ona prawa i obowiązki stron i spełniała wszelkie przewidziane prawem dla tego typu umowy wymogi.

Zgodnie z art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

W związku z powyższym, w ramach przedmiotowej umowy dzierżawca znaku towarowego będzie mógł posługiwać się nim na warunkach określonych w umowie i użytkować w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz będzie płacił wydzierżawiającemu czynsz oznaczony w pieniądzach (miesięcznie, kwartalnie lub rocznie). Należy zaznaczyć, że odpłatny charakter czynności oraz okresowość świadczenia będą wskazywały na zakwalifikowanie tej umowy jako umowy dzierżawy, a nie umowy licencyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne