28.06.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.226.2023.2.ALN

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących usług prawniczych świadczonych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących usług prawniczych świadczonych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, w postaci opracowania i sprzedaży gotowych treści cyfrowych w formacie PDF i WORD o treści prawnej jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 20 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2023 r. (data wpływu 19 czerwca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(ostatecznie doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca, kancelaria prawna, prowadzona jako jednoosobowa działalność gospodarcza z siedzibą w Polsce, jest podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy, w którym sprzedaje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej treści cyfrowe w postaci ogólnych, zanonimizowanych wzorów umów, regulaminów oraz pism. Dokumenty te sprzedawane są wyłącznie jako pliki PDF i Word.

Proces sprzedaży przebiega w ten sposób, że klient, po zapoznaniu się z opisem dokumentu elektronicznego, decydując się na zakup, wybiera określony dokument, a następnie przechodzi do „koszyka” w celu dokonania płatności. W kolejnym kroku zakupu klient podaje swoje dane osobowe, akceptuje regulamin oraz wybiera sposób płatności. Do wyboru ma płatność: (…), przelewem, przelewem natychmiastowym (ekspresowym) oraz kartą. Operatorem systemu płatności dla płatności (...), przelewu natychmiastowego i kart jest firma (...). Po odnotowaniu płatności w panelu administracyjnym operatora płatności lub bezpośrednio na rachunku bankowym Wnioskodawcy, do klienta wysyłane są dokumenty elektroniczne, które kupił. Przekazanie dokumentów następuje w ten sposób, że klient otrzymuje e-mail, w którym są linki, za pośrednictwem których (klikając w nie) może on pobrać i zapisać na swoim urządzeniu (np. na komputerze, tablecie lub smartfonie) zakupione dokumenty w postaci elektronicznej. Operator płatności następnie, zgodnie z ustawieniami w panelu administracyjnym, przesyła pieniądze za sprzedaż na rachunek bankowy Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne