Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.182.2023.1.PK
CIT - w sprawie rozliczenia usług niematerialnych w związku z uchyleniem art. 15e updop.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia możliwości i sposobu rozliczenia kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych w związku z uchyleniem art. 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: A, Spółka) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą polskim rezydentem podatkowym. A. posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie A. podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów na zasadach ogólnych, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Rokiem podatkowym A. jest rok kalendarzowy. Posiada ograniczony obowiązek podatkowy w Czechach oraz na Słowacji, gdzie posiada zarejestrowane oddziały.
A. prowadzi działalność dystrybucyjną w ramach elektroniki użytkowej oraz świadczy usługi wsparcia posprzedażowego podlegające łącznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych.
A. nabywała oraz będzie nabywać od wyspecjalizowanych podmiotów powiązanych usługi niematerialne służące prowadzeniu działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce, w tym wymienione w art. 15e ust. 1 Ustawy o CIT (dalej: Koszty Usług Niematerialnych).
W latach 2018-2021 wartość ponoszonych przez A. Kosztów Usług Niematerialnych w danym roku podatkowym w celu prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych przewyższała ustawowy limit odliczenia tych kosztów, wynikający z art. 15e ust. 1 i 12 Ustawy o CIT i w rezultacie Koszty Usług Niematerialnych wykraczające poza limit były klasyfikowane przez Spółkę jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów („Koszty Nieodliczone” lub „Koszty Wyłączone”). Niemniej jednak w takich okolicznościach A., stosownie do art. 15e ust. 9 Ustawy o CIT, uprawniona była do rozpoznania tych kosztów w kolejnych 5 latach podatkowych, m.in. przy uwzględnieniu limitu wynikającego z tego przepisu ustalonego odpowiednio, odrębnie dla każdego przyszłego roku podatkowego (2022-2026).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty