Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.117.2023.2.AR
Opodatkowanie podatkiem VAT aportu do Spółki majątku powstałego w ramach realizacji Inwestycji, podstawa jego opodatkowania oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnych kwotach od poniesionych na Inwestycję wydatków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT aportu do Spółki majątku powstałego w ramach realizacji Inwestycji, podstawy jego opodatkowania oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnych kwotach od poniesionych na Inwestycję wydatków. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 maja 2023 r. (wpływ 12 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).
Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40), Gmina jest wyposażona w osobowość prawną i posiada zdolność do czynności cywilnoprawnych. Gmina wykonuje zadania własne samodzielnie lub przez powołane gminne jednostki organizacyjne. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 10 wskazanej ustawy, zadania własne Gminy obejmują m.in. sprawy kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. W ramach realizacji powierzonych Gminie zadań, Gmina sukcesywnie rozbudowuje i modernizuje infrastrukturę sportowo-rekreacyjną na jej terenie.
W tym zakresie Gmina realizuje obecnie inwestycję pn. „…” (dalej: „Inwestycja”). Inwestycja obejmuje: (...).
W ramach Inwestycji powstaną nowe środki trwałe - budynki/budowle (stanowiące nieruchomości) w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, ze zm.; dalej: „Prawo budowlane”) lub zostaną zmodernizowane (ulepszone) istniejące środki trwałe – budynki/budowle (stanowiące nieruchomości) w rozumieniu wskazanej ustawy o wartość początkową wyższą niż 30% wartości początkowej tych budynków budowli przed modernizacją (ulepszeniem). W ramach Inwestycji powstaną także środki trwałe niestanowiące budynków/budowli w rozumieniu Prawa budowlanego (niestanowiące nieruchomości).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty