Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.217.2023.1.AP
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez dostawcę.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez dostawcę. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego:
Wnioskodawca od dnia 25 marca 2014 roku prowadzi działalność gospodarczą związaną z (...), na podstawie wpisu w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca jest jednocześnie czynnym podatnikiem podatku VAT od dnia 25 marca 2014 roku. Wnioskodawca współpracuje z dostawcami towarów i usług, którzy również są czynnymi podatnikami podatku VAT w Polsce i posługują się polskim numerem NIP. Dostawy są dokonywane na terytorium kraju, a nabywane towary służą Wnioskodawcy wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawca występuje w transakcjach handlowych z dostawcami towaru jako nabywca w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. We wszelkich transakcjach handlowych identyfikuje się jako przedsiębiorca. Podczas zawierania transakcji z dostawcami, Wnioskodawca bardzo wyraźnie zaznacza chęć uczestnictwa w danej transakcji jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą - zamieszczając swój numer NIP podczas procesu składania zamówienia u dostawców. Dostawcy dokonując sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy mają pełną świadomość tego, że Wnioskodawca chce wystąpić w transakcji w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. W związku ze świadczonymi czynności opodatkowanymi Wnioskodawca nabywa towary m.in. przez sklep internetowy „(…)”. Na udokumentowanie każdorazowego zakupu Wnioskodawca otrzymuje fakturę VAT, która zawiera: - sformułowanie „Faktura VAT”; - logo firmy „(…)”; - adres rachunku - czyli dane Wnioskodawcy w tym: imię i nazwisko, nazwa, adres oraz NIP Wnioskodawcy; - adres dostawy; - numer klienta; - numer zamówienia; - numer rachunku; - datę wystawienia rachunku; - datę zrealizowania dostawy; - numer zakupionego produktu / produktów; - nazwę produktu / produktów; - cenę jednostkową netto w walucie PLN; - kwotę naliczonego podatku VAT w walucie PLN wraz ze wskazaną stawką VAT 23%; - wartość netto zakupionych produktów w walucie PLN; - wartość brutto zakupionych produktów w walucie PLN; - dane firmy (…), przy czym NIP (…) nie zawiera przedrostka PL, jednocześnie nr NIP jest aktywny na tzw. białej liście podatników z adnotacją: „Figuruje w rejestrze VAT” oraz wskazana jest dokładna data rejestracji (…) jako podatnika podatku VAT (…) oraz status podatnika „Czynny”; - na fakturze znajduje się również dopisek „Ten rachunek nie może zostać wykorzystany do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zakup ten został dokonany do użytku osobistego”. Zakupiony przez Wnioskodawcę od (…) towar, jest każdorazowo wysyłany do Wnioskodawcy z magazynu mieszczącego się na terenie Polski. Zakupione w ten sposób towary, służą Wnioskodawcy wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty