Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.320.2023.1.MN
Zastosowanie prawidłowej stawki ryczałtu w stosunku do osiąganych przychodów przez wspólnika spółki jawnej z dzierżawy znaku towarowego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
•nieprawidłowe w części, w której twierdzi Pani, że dla określenia możliwości opodatkowania przychodów z tytułu dzierżawy znaku towarowego nie ma znaczenia czy dzierżawa ta odbywa się w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika, czy też przedmiot dzierżawy stanowi składnik majątku prywatnego;
•prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania prawidłowej stawki ryczałtu w stosunku do osiąganych przychodów przez wspólnika spółki jawnej z dzierżawy znaku towarowego. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną (dalej również jako: „Podatnik”), w przyszłości będzie wspólnikiem spółki jawnej („Spółka”); drugim wspólnikiem będzie także osoba fizyczna. Wspólnikami będą wyłącznie osoby fizyczne.
Zakłada się, że wszyscy wspólnicy (osoby fizyczne) złożą skuteczne oświadczenie o wyborze opodatkowania ich przychodów ryczałtem, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby.
Do działalności wykonywanej przez Spółkę nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Podatnik posiada status polskiego rezydenta podatkowego. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. W roku 2022 Podatnik rozliczał się w formie ryczałtu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie osiągnął wysokości przychodów powyżej kwoty 2 000 000 euro. Od 1 stycznia 2023 r. Podatnik dalej rozlicza się w formie ryczałtu. Podatnik nie korzysta z opodatkowania kartą podatkową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty