30.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.185.2023.1.IR

Pomniejszenie zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od przychodu Komplementariusza w wyniku wydania przez Spółkę na Jego rzecz Majątku w związku z Rozwiązaniem Spółki bez likwidacji.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

…spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w … (dalej: „Spółka”) podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 (dalej: „ustawa o CIT”).

Wspólnikami Spółki (dalej: „Wspólnicy”) są:

1)Pan A.B. – działający jako komplementariusz (dalej: „Komplementariusz”, lub „Wnioskodawca”);

2)Pani C.D. – działająca jako komandytariusz;

3)… sp. z o.o. – działająca jako komplementariusz.

Komplementariusz podlega w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 (dalej: „ustawa o PIT”).

Ze względów natury biznesowej, w przyszłości planowane jest zakończenie działalności Spółki w trybie art. 58 § 1 w związku z art. 67 § 1 oraz w związku z art. 103 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467; dalej: „KSH”), tj. w inny sposób niż poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, a mianowicie w drodze podjęcia jednomyślnej uchwały Wspólników w sprawie zakończenia działalności Spółki (dalej: „Rozwiązanie bez likwidacji”). W konsekwencji podjęcia przedmiotowej uchwały dojdzie do podziału majątku Spółki pomiędzy jej Wspólników (w tym Komplementariusza), w sposób między nimi uzgodniony, tj. w proporcji do udziału w zysku Spółki poszczególnych Wspólników. Planowane jest, iż po spłacie zobowiązań Spółki na jej majątek składać się będą przede wszystkim środki pieniężne oraz ewentualnie inne rzeczowe składniki majątkowe. W związku z tym, w wyniku dokonanego podziału majątku Spółki, Komplementariusz otrzyma przypadającą na Niego określoną część majątku Spółki (dalej: „Majątek”).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne