Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.110.2023.3.AD
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 24 kwietnia 2023 r. (data wpływu 26 kwietnia 2023 r.) i 16 maja 2023 r. (data wpływu 17 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W miesiącu październiku 2022 r. wykonała Pani, za pośrednictwem firmy, termomodernizację budynku mieszkalnego jednorodzinnego, którego jest Pani współwłaścicielem wraz z Pani mężem. Po zakończeniu usługi firma wystawiła Pani fakturę wraz z podatkiem VAT. Faktura obejmuje zarówno koszty usługi, jak również materiałów.
Na fakturze wyodrębniono następujące pozycje:
1.docieplenie ścian zewnętrznych,
2.docieplenie ościeży okiennych.
Do pozycji 1. faktury otrzymała Pani dwie dotacje (...) Kwoty dotacji odejmie Pani od faktury do rozliczenia podatku za rok 2022.
Pozycja 2. faktury, tj. „docieplenie ościeży okiennych”, została w całości sfinansowana ze środków własnych.
Do termomodernizacji wykonano audyt energetyczny, w którym wskazano aby docieplić ościeża okienne i drzwiowe styropianem oraz że po zrealizowaniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego elementy budynku poddane temu przedsięwzięciu będą spełniać stosowane od dnia 31 grudnia 2020 r. wymagania, o których mowa w art. 5a ust 2 ustawy.
Wydatki poniesione przez Panią, tj. docieplenie ościeży okiennych, związane są ściśle z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu art. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Izolacja cieplna powinna stanowić szczelną powłokę zabezpieczającą budynek i wszystkie jego elementy przed wychłodzeniem. Każdy element budynku powinien być starannie zabezpieczony warstwą styropianu o odpowiedniej grubości i określonych właściwościach izolacyjnych. Ościeża okienne są szczególnie ważnym detalem, ponieważ przy połączeniu okna ze ścianą zewnętrzną dochodzi do dużych strat ciepła.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty