Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.256.2023.1.PS
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu pn. „(…)”. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca w okresie 1 stycznia 2023 r. – 31 grudnia 2024 r. będzie realizował projekt pn. „(…)” (umowa nr 1 podpisana w dniu (…) z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).
Liderem Projektu będzie Stowarzyszenie (…), która wraz z Wnioskodawcą oraz siedmioma innymi podmiotami (…) na podstawie Umowy Konsorcjum, utworzyło Grupę Operacyjną działającą pod nazwą (…). Całkowita wartość projektu wynosi 2 920 947,00 PLN, w tym dla Wnioskodawcy: 1 127 497,09 zł. Środki na realizację ww. projektu będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Współpraca”.
Celem operacji jest opracowanie udoskonalonej technologii przedłużania okresu trwałości (…) z uwzględnieniem odległości przestrzennej, czasowej i asortymentowej dostaw na rynki międzynarodowe, ponadto opracowanie i wdrożenie systemu jakości produkcji owoców oraz systemu procesowego zarządzania sferą działalności grupy gospodarstw sadowniczych - jako narzędzia monitorowania agrotechniki produkcji oraz przebiegu technologicznych procesów przedłużania okresu trwałości (…).
Planuje się, że opracowanie znacznie udoskonalonej technologii umożliwi przedłużenie okresu trwałości od 25% do 50%, dla minimum 3-ch odmian (…) - i co jest bardzo ważne, z zachowaniem ich właściwości odżywczych i prozdrowotnych oraz jakości handlowej. Wybrana przez grupę operacyjną, najlepsza i najbardziej efektywna technologia, spełniająca organizacyjne i ekonomiczne kryteria wyboru zostanie przetestowana w warunkach przemysłowych. Weryfikacja technologii opracowanej w warunkach laboratoryjnych oraz uzyskanie pozytywnych rezultatów wdrażania pilotażowego tych technologii w warunkach przemysłowych będzie stanowiło silną motywację do wdrożenia takiej technologii w grupie producentów owoców na drodze do uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku owoców (…). Może stworzyć to możliwość wdrażania opracowanej technologii przez grupy producentów owoców w kraju i wzrostu konkurencyjności polskich produktów poza granicami, w szczególności na dalekich rynkach azjatyckich. Adresatami przewidywanych rezultatów operacji są odbiorcy produktów, w tym ich konsumenci. Wydłużenie okresu trwałości (…) przyczyni się do zmniejszenia strat w łańcuchu dostaw na rynki krajowe i międzynarodowe, przy jednoczesnym optymalizowaniu kosztów produkcji, przechowywania i dystrybucji (…).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty